Our staff

St. Michael’s School is owned and operated by Broadway Education.  The School Leadership Team are responsible for the leadership and management of the school.  All staff play a vital part in helping us to deliver on our school aims and creating the welcoming, safe and successful environment in which our learners excel.  Please contact the school office if you require contact details for a specific member of staff. 

 

Board of Directors

 

 

School Leadership Team

Director/Proprietor

Mark Broadway

 

Headmaster

Benson Ferrari

Director

Joanne Broadway

 

Deputy Headteacher

Kay Francis

Director

Mike McQuin

 

International Admissions Director

Sue Griffin

Finance Director

Paul Broadway

 

Head of Prep

Adrian Thomas

International Admissions Director

Sue Griffin

 

Finance Manager

Sally Wilson

         

Operational Management Team

 

Responsibility Positions

Head of Boarding

Gayle Gidman

 

School Coordinator

Daryl Rees

Head of Sixth Form

Angela Prickett

 

Marketing Officer

Kim Nicholas

Head of Years 10 & 11

Ruth Jackson

 

Health and Safety Officer

Mark Burgess

Acting Head of

Years 7, 8 & 9

Philip Burman

 

Examinations Officer

Peter Harris

Head of Pre-Prep

Melony Rees-Davies

     
     

 

 

Curriculum Leaders

English

Ruth Jackson

 

Latin

Chiara Thomas

Mathematics

Emma Eynon

 

Spanish

Emma Thomas

ESOL

Mark Ellis

 

Welsh

Victoria Phillips

Biology

Judith Davies

 

Art

Philip Burman

Chemistry

Karen Edwards

 

Drama

Sian Selby

Physics

Caroline Griffiths

 

Music

Kim Nicholas

Year 7 Science

Susan Tate

 

Business & Economics

Chris Stockton

Geography

Angela Prickett

 

ICT

Chris Potter

History

Matthew Jones

 

Boys’ PE

Daryl Rees

RE

Mike Williams

 

Girls’ PE

Jo Brooks

Chinese

Annabelle Wang

 

Psychology

Kiera Lee

French

Morag Eddyshaw

 

ALN & SENCO

Kira Dow

 

 

Subject Teachers

 

 

 

Preparatory Teaching Staff

English

Kevin Young

 

Head of Prep

Adrian Thomas

English / Sixth Form Supervisor

Saira Luckman

 

Nursery & Reception Teacher

Stephanie Bennett

ESOL

Rhiannon Morgan

 

Nursery & Reception Teacher

Melony Rees-Davies

Geography

Chris Dow

 

Year 1 Teacher

Alison McLavy-Davies

History / RE

Mike Williams

 

Year 1 Teacher (Maternity Cover)

Rhian Matthews

Business Studies

Jane Evans

 

Year 2 Teacher

Zoe Arthur

ICT Activities

Atefah Sarraf

 

Year 3 Teacher

Amanda Sharaiha

Mathematics

Sian Lewis

 

Year 4 Teacher

Mari Davies

Mathematics

Ray Evans

 

Year 5 Teacher

Clair Richards

Mathematics

James Williams

 

Year 6 Teacher

Ursula Dooley

Biology & Chemistry

John Lowe

 

Nursery Nurse

Glenda Conner

Biology

Peter Richards

 

Nursery Nurse

Sarah Kemp

Chemistry

Mark Burgess

 

Teaching Assistant

Jordan Thomas

Physics

Peter Harris

 

Teaching Assistant

Leanna Cresci

     

Lunchtime Supervisor

Tania Price

         

Boarding Staff

 

Peripatetic Staff

Head of Boarding

Gayle Gidman

 

LAMDA

Claire Hargrave

House Parent

Nicole Thomas-Blaser

 

Woodwind

Alun Williams

Boarding Activities Manager / House Parent

Jonathan Jenkins

 

Piano/Keyboard

Sian Creel

House Parent

Angharad Greatrex

 

Brass

Haldon Evans

House Parent

Alison Rosser

 

Strings

Mansel Hughes

House Parent

Annabelle Wang

 

Guitar

Paul Nicholas

House Parent

Judith Smith

 

Singing

Eleri Thomas

     

Singing / Pre-Prep

Emily Merchant

 

 

Finance

 

 

 

Estates

Finance Manager

Sally Wilson

 

Estates Manager

Adam Matthews

School Bursar

John Miskell

 

Caretaker

Jordan Chappell

Assistant Bursar

Angharad Greatrex

 

Transport

Finance Assistant

Judith Smith

 

Gower Mini Travel

Ian & Lynn Gwyther

Administration / Support Staff

 

Cleaning Staff

Admissions & UKBA Coordinator, Director

Sue Griffin

 

Cleaning Supervisor

Leon Ankudinov

Admissions Assistant

Michelle Thomas

 

Cleaner

Ann Colton

Marketing Consultant

Dawn Brown

 

Cleaner

Sonia Campbell

School Secretary

& First Aider

Phillipa Chappell

 

Cleaner

William Morris

Office Assistant

Gaynor Hughes

 

Cleaner

Glynis Smith

Headteacher’s PA

Judith Smith

 

Cleaner

Natalia Wickham

Examinations Assistant

Peter Rees

 

Kitchen Staff

Science Technician

Iona Williams

 

Kitchen Manager

Mandy Rees

Science Technician

Tony Chin

 

Assistant Kitchen Manager

Ann-Marie Lewis

Sixth Form Supervisor (Lunchtime)

Tania Price

 

Kitchen Assistant

Susan Mogridge

Uniform / Supplies

Claire Thomas

 

Kitchen Assistant

Catrin Samuel

     

Boarding Cook

Owen Johns

     

Boarding Cook

Lynda Ross